Türkiye, dünya ulaşım sektöründe ivmesini artırıyor

3’üncü Havalimanı, 3’üncü Köprü, Avrasya Tüneli, Çanakkale 1915 Köprüsü gibi mega projelerin gerçekleştiği ülkemizde bu büyük projelere imza atan firmalar, 2’nci Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nda bir araya gelecek.

Değişen yaşam koşulları, gelişen kentler, artan şehircilik anlayışıyla altyapı çalışmalarından üstyapı çalışmalarına kadar birçok projeye Türkiye genelinde imza atılıyor. Son yıllarda hayata geçirilen mega projeler ise dünyada da örnek gösterilecek nitelikler taşıyor.

Tüm bu mega projeler ve 2023 vizyonu çerçevesinde hayata geçirilmesi planlanan yeni projelerle Türkiye’nin ulaşılmayan bir noktasının kalmaması amaçlanıyor. Kentleşmenin ve hızlı ulaşım ihtiyacının artmasıyla birlikte ulaşım sektöründe en fazla kullanılan karayollarında; köprüler, tüneller, beton yollar gibi birçok yenilik hizmete sunuluyor. Türkiye’deki yoğun kentleşme, taşıt sahipliğinin de hızla artmasına neden oluyor. Bu sayede karayolları alanında son 10 yılda hayata geçirilen ve 2023 yılına kadar tamamlanması planlanan ‘mega projeler’ ile Türkiye, dünya ülkeleri arasında fark yaratıyor. Ülkenin her noktasına ulaşımın sağlanabilmesi amacıyla başlatılan karayolu hamlesinin bir parçası olan, ileri teknoloji ve kaynak kullanımı ile hayata geçirilen ‘mega projeler’ Türkiye’yi dünya ulaşım sektöründe ön sıralara taşıyor.

Geçtiğimiz 13 yıl içerisinde tamamlanan 18 bin kilometreyi aşkın karayolu inşaatının yanı sıra, ulaşıma açılan İzmit Körfezi Osman Gazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli ile yapımına yakın zamanda başlanacak olan ‘3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’, ‘Çanakkale 1915 Köprüsü’ gibi projelerde kullanılan yüksek teknoloji, çevre dostu inşaat teknikleri ve ileri seviye güvenlik sistemleri sektörün her geçen gün katlanarak büyümesini sağlıyor.

İlki 2016 Mayıs ayında düzenlenen ve çok sayıda iş birliğine ortam sağlayan 1’inci Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı bu sene de mega projelere imza atan sektör kahramanlarını kamuoyu ile buluşturacak. 24-26 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan 2’nci Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı, 2016 yılı itibariyle toplam 161 milyar dolarlık hacme sahip olan karayolu ulaştırma sektörüne hizmet eden ulusal ve uluslararası, proje, müşavir ve müteahhit firmaları ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan uzman mühendisleri, üniversitelerden akademisyenleri, makine, malzeme ve ekipman sağlayan üreticileri, imalatçıları ve tedarikçileri ağırlayacak.

Yatırımlar 2016 itibariyle 161 milyar dolar

Karayolu mega projelerinin mali büyüklüğünün 130 ülkenin milli gelirini geride bıraktığını ve Türkiye’nin dört bir yanında hayata geçirilen ulaştırma projelerine yenilerinin ekleneceğini belirten MCI Fuarcılık Genel Müdürü Ufuk Tümer, sektörün 2016 yılı itibariyle yatırım tutarının 161 milyar dolar olduğunu belirtti. Tümer, “Ülkemizde yolcu ve yük taşımacılığında en fazla tercih edilen ulaşım türü karayolları. Bu nedenle çok sayıda Mega Projeye elverişli bir ortamımız var. Sadece son iki yılda trafiğe açılan tünel uzunluğu, Cumhuriyetimizin kuruluşundan 2003 yılına kadar yapılan tünel uzunluğunun yaklaşık iki katı. Yani yüzde 198 fazlası. 2023 yılına kadar 9 bin 71 adet köprü ve viyadüğün hizmete açılması hedefleniyor. Böylesi Mega Yapıların inşaat sürecinde ciddi bir Ar- Ge, teknoloji, ekipman ve insan kaynağı söz konusu. Yani sektör gerek teknoloji gerekse nitelik anlamında hızla büyüyor. Örneğin, Avrasya Tüneli inşaatında sadece bu projeye özel dizayn edilmiş, 13,7 metre çapında dünyanın en geniş altı tünel açma makinası kullanıldı. İşte Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nda bu ve bunun gibi yol ekipmanları ve teknolojileri sergilenecek, yeni projeler için taraflara iş birliği ortamı sağlanacak” şeklinde konuştu.

Haberin Bağlantısı
Dunyainsaat.com.tr