KARAYOLLARINDAN 5 YILDA 10 MİLYAR LİRA BEKLENİYOR

Son 15 yılda yapımı hızlanan karayolu, köprü ve tüneller, Türk ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Yapımı biten projelerin yanı sıra, yakın zamanda tamamlanacak projelerle birlikte gelecek 5 yılda kasaya en az 10 milyar lira girmesi bekleniyor.

Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı’nın düzenleyicisi MCI Grup’un Genel Müdürü Ufuk Yavuz Tümer, 2018 için devletin karayollarına ayırdığı 9.7 milyar liralık yatırımla beraber tamamlanacak çok sayıda projenin var olduğuna işaret ederek, karayollarına ne kadar çok yatırım yapılırsa o kadar çok kar elde edileceğinin altını çizdi.

Özellikle ülkedeki lojistiği geliştirmek, trafiği rahatlatmak ve diğer tüm taşıma sistemlerine altyapı oluşturmak adına karayollarının Türkiye için olmazsa olmazlar arasında yer aldığını belirten Tümer, şöyle devam etti:
“Gelişen Türkiye’nin sinir sistemini karayolları, köprüler ve tüneller oluşturuyor. Yük taşımacılığında üretim ve tüketim, yolcu ulaşımında biniş ve varış noktalarına aktarmasız ulaşım, güzergâh seçiminde esneklik gibi avantajlar sağlayan karayolu, köprü ve tünellerle Türkiye her geçen gün gelişiyor, büyüyor. Son 15 yıl içerisinde otoyollarını neredeyse tamamen yenileyen ve yeni yollarla karayolu altyapısını oluşturan Türkiye, köprü ve tünel çalışmalarıyla da ekonomisine artı değer katmaya devam ediyor. Marmara’da 1915 Çanakkale Köprüsü’nden, Doğu Anadolu’da Kömürhan Köprüsü’ne; Ege’de Sabuncueli Tüneli’nden, Karadeniz’de Eğribel ve Salarha Tünelleri’ne kadar doğusundan batısına ülkenin dört bir yanı köprü ve tünellerle örülüyor. Türkiye, sadece 2017’de karayollarından 1.5 milyar lira kazandı. Önümüzdeki 5 yılda, yeni projelerle beraber ülkemizin karayollarından gelecek 10 milyar lirayı kasasına koymasını bekliyorum. Hem ekonomik katkı hem de hız ve konfor sağlayacak projelerle beraber daha gelişmiş bir Türkiye’de, ferah içinde yaşayacağız.”