Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan kara yolunda bulunan, 40 dakikada geçilebilen 24 kilometrelik Kazdağları rampaları ve virajları, 2 tünelin tamamlanmasının ardından 5 dakikada geçilebilecek.

Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan kara yolunda başlatılan bölünmüş yol ve tünel çalışmaları devam ediyor. Yüksek turizm potansiyeli nedeniyle özellikle yaz aylarında trafik yoğunluğu artan bölgyedeki Kazdağları rampaları, sürücüler için en sıkıntılı ulaşım noktaları arasında yer alıyor. Çanakkale ve İzmir limanları ulaşımının hinterlandında yer alan lojistik kara yolu altyapısını oluşturan yolun konforlu şekilde tamamlanmasıyla Kuzey Marmara ile Güney Marmara ve Ege Bölgesi arasında ulaşım kolaylaşacak. Bu sayede trafikte can ve mal güvenliği temin edilerek, bölgenin turizm, ticaret ve sosyoekonomik gelişimine de katkı sağlanacak.

BÖLGEYE ÇİFT GİDİŞ GELİŞLİ İKİ TÜNEL YAPILACAK

Ayvacık-Küçükkuyu arasında kalan 9,6 kilometrelik bölünmüş yol yapım çalışmaları kapsamında onlarca keskin virajı içinde barındıran bölgeye toplam 5 bin 745 metre uzunluğunda çift tüp 2 tünel inşa edilecek.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı olan 2023’te kullanıma açılacak tünellerle sürücülerin eğimli virajlar nedeniyle zorlandığı, kazalara davetiye çıkaran ve toplamda 40 dakikada katedilebilen 24 kilometrelik Kazdağları rampaları 5 dakikada geçilebilecek.

Yapım çalışmalarına 2016’da başlanan bin 700 metre uzunluğundaki T1 tünelinde bin 500 metrelik kesimde kazı ve destek çalışmaları yüzde 89 tamamlandı. 4 bin 52 metre uzunluğundaki T2 tünelinde ise portal çalışmalarına başlandı.

Tünellerin bölünmüş yol standartlarında iki geliş ve iki gidiş olarak inşa edildiğini anlatan Yılmaz. “T1 ve T2 adı verilen iki tünelimizde de çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir. T1 tünelindeki çalışmalar Haziran 2016’da başlamıştı. Bu tünelimizdeki çalışmaları bu yılın sonunda tamamlamayı planlamaktayız. T1’deki iki yönde de yaklaşık olarak yüzde 92’lik bölümü tamamlamış bulunuyoruz. Tünelimizdeki bir hatta 133, diğer hatta da 162 metrelik alan kaldı.” dedi.