Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Kanal Edirne’nin şu anda yüzde 95’i bitti. Bir köprü ve 100 metrelik alan kaldı. Onu da bu sene bitiriyoruz. Temmuz ayında hepsi bitmiş olacak. Eylül, ekim ayındaki taşkınlara hazır hale getirilecek.” dedi.

“ERGENE’DEKİ ISLAHLARIN YÜZDE 96’SI BİTTİ” 

Dere ıslah çalışmalarına Edirne’nin yanı sıra Tekirdağ ve Kırklareli’de de devam ettiklerini dile getiren Bakan Eroğlu, “Kanal Edirne’nin şu anda yüzde 95’i bitti. Bir köprü ve 100 metrelik alan kaldı. Onu da bu sene bitiriyoruz. Temmuz ayında hepsi bitmiş olacak. Eylül, ekim ayındaki taşkınlara hazır hale getirilecek. Biz sadece Kanal Edirne değil pek çok dereyi ıslah ediyoruz. Tekirdağ’da 57 derenin ıslahını yaptık. Hala inşaat devam ediyor. Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da 250 civarında derenin ıslahını yapmış bulunuyoruz. Ergene’deki ıslahların da yüzde 96’sını bitirdik. Sonuna az kaldı.” diye konuştu.

“TAŞKINLAR EDİRNE’NİN ALT KISIMLARINA AKTARILACAK” 

Eroğlu, Meriç ve Tunca nehirlerinde yapılan ıslah çalışmalarıyla taşkın sularının Edirne’nin alt kısımlarına aktarılacağını belirterek, özellikle Edirne’de çok büyük taşkınlar olduğunu anımsattı.

Gerek Meriç Nehri’nde gerekse Tunca Nehri’nde büyük ıslah çalışmaları yaptıklarını vurgulayan Eroğlu, “Meriç ve Tunca nehir yatakları taşkın olduğunda suyu taşıyamıyordu. Garaj civarından yeni bir kanal açarak 7 bin 800 metre uzunluğunda kanalla fazla suları buradan Edirne’nin alt kısmına aktaracağız ve bu da taşkınların azalmasını sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Eroğlu, vatandaşların kanalın üzerine 5 köprü talep ettiğine, bunların da 4’ünü bitirdiklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Bir tane köprünün de inşaatı yapılıyor. O kanal hem taşkınları önleyecek hem de yan tarafında çok güzel bir mesire alanı olacak. Edirne’nin nefes alacağı muhteşem bir mekan, turizm cenneti haline gelecek. Ayrıca karşıdaki arazileri sulayacak. İnşallah temmuz ayında kanalın açılması, köprünün inşaatı bitecek. Bu yıl içerisinde kanalımıza su vermeye başlayacağız. Bu taşkın mevsiminde muhtemelen artık kış aylarında ekim, kasım, aralık aylarında buradan suyu verme imkanımız olacak. Bu daha önce projelerde olmayan, bizim yerinde giderek ekiplerle birlikte düşündüğümüz büyük bir projeydi. Hayırlı olmasını diliyorum.”