Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Mühendislik Fakültesi, karayollarının görünürlüğünü arttıracak proje hazırladı.SDÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdal Terzi, karayollarının görünürlüğünü arttırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından desteklenen “Fosfor Modifiye Bitümlü Sıcak Karışımların Mühendislik ve Görünürlük Özelliklerinin Belirlenmesi” projesi hazırladıklarını söyledi.
Terzi, proje kapsamında karayolu üst yapısının niteliğini uluslararası standartların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini, proje ile aynı zamanda trafikteki güvenliği artırarak kazaların dolaylı olarak önüne geçilebileceğini belirtti.”Fosforla güvenli yollar geliyor”
Çalışma ile bitümün fosfor ile modifiye edilmesi üzerine bir proje başlattıklarını kaydeden Prof. Dr. Terzi, “Olası tehlikeleri gidermek amacıyla yol yapımı esnasında kullanılan bitümün fosfor ile modifiye edilmesi hem UV dalga boyuna sahip ay ışığı altında daha belirgin olmasını sağlayacak hem de araçların farları altında daha kolay anlaşılabilir olacaktır. Bu araştırma ile uluslararası literatürde bile zayıf olan bitümün fosfor ile modifiyesi ve yol görünürlüğü konularına katkı sağlanacak. Ayrıca bu projenin çıktıları ülkemizde henüz mevcut olmayan ‘Yol Görünürlük Şartnamesi’ için de temel olarak kullanılabilecektir. Yol üst yapısının görünürlüğünün artırılması, aydınlatma için gereken enerjiyi azaltacak, ekonomiye de büyük katkı sağlayacaktır. Bu yenilikçi projenin başlangıcında SDÜ Ulaştırma Laboratuvarında örnek bir uygulama yapılacak. Ayrıca SDÜ Doğu ve Batı Yerleşkesinde gerçek yollara uygulanacak” ifadelerini kaydetti.