Karaman-Mersin Karayolu üzerindeki Sertavul Geçidi’ne yapılacak olan Sertavul Tüneli ve Medreselik Viyadüğü’nün temeli 11 Mart’ta, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet ARSLAN, Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL, bürokratlar ve vatandaşların katıldığı törenle atıldı.

Törende konuşan Bakan ARSLAN; kış aylarında sıkıntıların yaşandığı 1.650 rakımlı Sertavul Geçidi’ni bölünmüş yol ve 3 bin 300 metrelik Sertavul Tüneli ile kesintisiz hale getireceklerini söyledi.

Tünelin yanı sıra 6 km’nin üzerinde bölünmüş yolun da iş kapsamında yer aldığını söyleyen Bakan ARSLAN, “Karamanlının erişimini önemsiyoruz. Karaman turizminin daha fazla gün yüzüne çıkabilmesi, Karamanlının daha fazla turist ağırlayabilmesi için de yol önemli” dedi.

Karayolları Genel Müdürü İsmail KARTAL ise Karaman-Mersin Devlet Yolu’nun yaklaşık 26. km’sinden başlayan toplam 9,8 km’lik proje kapsamında ortalama 3 bin 300 m uzunluğunda çift tüp tünel, 298 m’lik viyadük ve 6,2 km’lik bölünmüş yolun yer aldığını belirtti.

Proje ile birlikte özellikle kış aylarında yol kullanıcılarına güvenli ve konforlu seyahat imkanı sunularak, taşıt işletme ve zaman giderlerinden tasarruf edilmesi ayrıca; bölgenin ticaret ve turizm hacminin artırılmasına önemli katkılar sağlanması hedefleniyor.